Ana sayfa Sağlık Bilgisi Anne Sağlığı Bebekler Neden Yeteri Kadar Anne Sütü Alamazlar?

Bebekler Neden Yeteri Kadar Anne Sütü Alamazlar?

Bebeğin yeterli olarak anne sütü alamamasının en büyük nedenleri arasında doğum sonrasında emzirmeye çok geç başlamak bulunmaktadır. Bu yüzden bebek doğduktan 30 dakika ya da 1 saat sonra bebeği emzirmek en iyisidir.

Anne Sütü Neden Yetmez?

İkinci en büyük neden ise bebeği gün içinde yeteri kadar beslememek bulunmaktadır. Bu yüzden de bebek gün içinde en az 8 ya da en fazla 10 defa beslenmelidir.

Üçüncü neden ise bebeği bilhassa geceleri beslemekten kaçınmaktır. Bu yüzden bebekler gündüz olduğu gibi geceleri de beslenmelidir.

Bebeğinizi kısa sürelerde beslemeyin çünkü durum bebeğin anne sütünden vazgeçmesine neden olabilir.

Bebek memeyi doğru değil de yanlış bir şekilde kavrar ise bu durumda bebeğin yeterli bir şekilde süt alamamasına neden olabilir.

Eğer bebeğinize emzik ya da biberon verirseniz bu durumda bebeğinizde tokluk hisse yol açabilir.

Eğer anne endişeli ya da tedirgin ise ya da bebeğini emzirmekten çok hoşlanmıyor ise ya da anne henüz bebeğini kabullenememiş ise ya da anne çok fazla yorgun ise bu durumlarda bebeğin yeteri kadar anne sütü alamamasına neden olabilir.

Emzirme esnasında doğum kontrol hapı kullanımında, sigara, alkol, aşırı kafein ya da sakinleştirici ilaç kullanımı da bebeğin yeteri kadar anne sütü alamamasının nedenleri arasında olabilir.

Elbette bebekler çok hastalandıklarında veya sakatlık geçirdiklerinde de anne sütünden yeteri kadar yararlanamayabilirler.

BİR CEVAP BIRAK