Ana sayfa Karışık Bilgiler Aynısafa Çiçeğinin Sağlığa Faydaları Nedir ?

Aynısafa Çiçeğinin Sağlığa Faydaları Nedir ?

Aynısafa bitkisi çiçeği ile hazırlanmış kremler, özler, sular genellikle cilt yaralarını, yanıkları ve kesikleri iyileştirmek için kullanılır. Aynısafa bu tip yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlamakla birlikte oldukça etkilidir. Ayrıca bitkiden üretilen merhem basur tedavisi için de kullanılmaktadır. Bitkinin yararları & sağlığa olan faydaları konusunda tam olarak bir bilimsel araştırma yok ancak yaralı bölgeye olan kan akışını hızlandırmak için hücrelerin daha fazla oksijen almasını sağlamakta olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca bitki uzmanları aynısafayı güneş yanıklarına karşı kullanmayı da önermektedir.

Deri iltihabı yani dermatit tedavisinde yardımcı rol üstlenmektedir. Özellikle meme kanseri sonucu radyasyon ile meydana gelen cilt iltihaplarına karşı tavsiye edilir. Aynısafa içerek bir takım kulak damlaları bazen çocuklarda kulak enfeksiyonu tedavisinde tercih edilmektedir.

Bitkinin dolaylı yoldan faydalarına bakacak olursak gözümüze ilk bahçede sağladığı fayda çarpıyor. Aynısafa bahçede oluşan haşereleri kovmak için kullanılabilir. Ayrıca çok güzel görüntüsü olmasına rağmen kötü kokuya sahip olan aynısafa çiçeği dış mekanlarda böcek kovucu olarak kullanılabilir. Herhangi bir kimyasal kullanmadan çiçeğin kokusu ile haşereleri uzak tutabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK