Ana sayfa Bahçe işleri Şifalı çaylar Aynısafa Çayının Faydaları

Aynısafa Çayının Faydaları

Dünyanın her yerinde ve yılın her mevsiminde yetişebilen aynısafa bitkisi, papatya gibi bir görünüme sahiptir. 30 – 60 cm arasında uzunluğa ulaşan bitkinin yaprakları, ağız yoluyla genel olarak alınmaz. Pek çok noktada ilaç yapımında kullanılan kurutulmuş yapraklar, çeşitli hastalıklara çare olmaktadır. Krem veya ilaç olarak kullanılan bu bitki, bazı durumlarda çay olarak da tüketilebilmektedir.

Aynısafa Çayı Neye İyi Gelir?

Faydaları arasında, toksinlerin temizlenmesi, boğaz ağrısının giderilmesi, mide ülserine karşı oldukça yararlı olması, mide kanseri gibi bazı kanser türlerine bağışıklığı artırması, sinir ve sindirim sistemin olan yararlı etkileri sayılabilmektedir. Aynısafa çayı ise, hazırlaması kolay bir içecek olacaktır.

Aynısafa Çayı Nasıl Demlenir?

Sarı ve turuncu yapraklardan oluşan bu bitkiyi çay olarak tüketmek için öncelikle yapraklarını iyi bir şekilde kurutmanız gerekmektedir. Aynısafa çayı demlemek için bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı kuru yaprağı ilave edebilirsiniz. Yaklaşık 10 dakika içinde istenilen kıvama gelecek olan çayı, günde 1 – 2 bardak tüketmeniz önerilmektedir. Dilediğiniz takdirde salatalara ekleme olarak da kullanabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK