Ana sayfa Sağlık Bilgisi Anne Sağlığı Anne Sütünün Saklanması

Anne Sütünün Saklanması

Anne sütünün bazı nedenlerden dolayı hemen kullanılamaması sonucunda anne sütünün sağılarak saklanması gerekebilir. Hemen kullanılmayan anne sütleri bekletilmeden buzdolabına konmalı ya da dondurulmalıdır. Anne sütünün buzdolabında veyahut da dondurucuda saklama anne sütünün en önemli özelliklerinden biri olan bağışıklık etkisinin kaybolmasına neden olur.

Fakat buna rağmen anne sütünün besleyici özelliklerinde herhangi bir kaybolma söz konusu değildir. Bebeğinizin ememeyeceği zamanlarda veyahut da çalışıyorsanız iş yerinde olduğunuz zamanlarda bebeğinizin siz evde yokken içebilmesi için anne sütünü sağdıktan sonra özel saklama kaplarına ya da poşetlerine koyduktan sonra +4 derecede saklayabilirsiniz.

Poşetlere koyduğunuz anne sütünün üzerine sağma tarihini ve tam saati yazmayı unutmayın. Sağıp sakladığınız anne sütünü 5 gün boyunca +4 derecede saklayarak bebeğinize içirebilirsiniz. Anne sütünü saklarken sütü ayrı temiz bir anne sütü saklama poşetinin içine koymalısınız.

Unutmayın daha sonra sağlamış olduğunuz sütleri daha önce sağmış olduğunuz sütlerin içerisine eklememelisiniz. Anne sütü sağıldıktan sonra hemen buzdolabına koyulmadan oda sıcaklığında 8 saat boyunca kalabilir. Daha sonrasında ise anne sütü 24 saat boyunca buzdolabında saklanabilir.

Nelere Dikkat Etmeli

• Anne sütü sağıldıktan sonra buzdolabının kapak açılma durumundan daha az etkilenmesini sağlamak amacıyla arka taraflara konur.
• Anne sütü 3 ay boyunca -20 derecedeki derin dondurucuların içerisinde saklanabilir.
• Anne sütü eğer istenir ise 6 aydan bir yıla kadar -70 derecedeki derin dondurucularda saklanabilir.
• Dondurulmuş anne sütlerini kullanılmak istendiğinizde buzluktan veya derin dondurucudan bir gün önce çıkartın.
• Buzluktan ya da dondurucudan çıkartılan anne sütü buzdolabının rafına indirilmelidir.
• Ertesi günü buzdolabı rafından alınan anne sütü ılık-sıcak kıvamdaki suyun içerisinde bebeğin içebileceği ısıya getirilene dek ısıtılmalıdır.
• Anne sütü ısıtılırken mikrodalga kullanmamalıdır. Bunun nedeni mikrodalgada ısıtılan anne sütünün her noktasının eşit bir şekilde ısınamamasıdır. BU yüzden de mikrodalgada ısıtılan anne sütünün içerisinde bebeğin ağzını yıkabilecek sıcak noktalar bulunabilir.
• Isıtma işlemi nasıl olursa olsun anne sütünü bebeğinize vermeden önce mutlaka sıcaklığını kontrol etmelisiniz.
• Yeni sağılmış olan ve bebeğinizin bitiremediği artık anne sütlerini tekrar buzdolabına koyarak bir sonraki öğünde bebeğinizi beslemek için kullanabilirsiniz. Artan mamalar için aynı durum söz konusu değildir.
• Dondurmanın ardına çözülen ve bebeğin beslenmesi için kullanılan anne sütleri tekrar buzdolabına ya da dondurucuya konmamalı ve yeniden kullanılmaksızın atılmalıdır.
• Derin dondurucu içerisinde ya da buzluğun içinde saklanan anne sütleri kullanıma alınmadan bir gün öncesinde mutlaka buzdolabının rafına indirilmeli ve çözülmeye bırakılmalıdır. Buzdolabında ya da derin dondurucudan çıkartılan anne sütlerine şok ısı uygulanmamalıdır.

BİR CEVAP BIRAK