Ana sayfa Sağlık Bilgisi Bebek Sağlığı Anne Sütü Bebeği Hastalıklardan Korur mu?

Anne Sütü Bebeği Hastalıklardan Korur mu?

Anne sütü bebeği orta kulak iltihabının yanı sıra soğuk algınlığı, üst ile alt solunum yolu enfeksiyonları, şeker hastalığı, obezite ile ileride oluşabilecek olan bazı kanser türleri ve her türlü virüs ve türevi hastalıklardan bebeği korur.

Bebek Emzirildiği Sürece Hamile Kalınabilir mi?

Bebek emzirdiğiniz süre boyunca hala hamile kalabilirsiniz.
Eğer gebe kalmak istemiyorsanız mutlaka kullanmak istediğiniz sağlıklı bir doğum kontrol yöntemini kullanmanız gereklidir. Bunun için doktorunuza başvurmanız yeterlidir.

Neden Bebeğe Sadece Anne Sütü Verilmelidir?
Anne sütü bir bebek için gerekli olan tüm besin öğelerini kendi başına 6 ay gibi uzun bir süre boyunca sağlayabilir. Anne sütünün sindirimi oldukça kolaydır.

Anne sütü içen bebeklerin başka ek bir besine ya da su içmeye ihtiyaçları yoktur. Anne sütü bebek için gerekli olan suyu da yeterli miktarda kendi içinde barındırır.

Sıcak olan havalarda dahi anne sütü bebeğin susuzluğunu gidermek için yeterlidir. Yani sıcak iklimlerde yaşayan bebekler eğer anne sütü içiyorlar ise bebeklere ekstradan su verilmesine gerek yoktur.

Eğer bebeğe ekstra su verilir ise bebeğin midesi su ile dolar ve bu yüzden bebek de anne sütünü içmek istemez.

Anne sütüne ek olarak su içen bebeklerin midesi daha dolu olacağı için bebekler memeyi daha az emerler ve bu nedenle de memede süt yapımı azalır.

Bebeğe erken zamanda ek besin verilmesinin alerjinin yanı sıra birçok riski bulunmaktadır.

anne sutu 2

Sütünüzün Yeterli Olduğunu Nasıl Anlarsınız?
Elbette anneler kendi sütlerinin bebekleri için yeterli olup olmadığından emin olmak isterler. Bebek çok fazla ağlıyor ise, çok az uyuyor ise, bebek huzursuz ise, anneler genelde anne bebek için yeterli olmadığını düşünürler ve bu yüzden de kaygılanırlar.

Hâlbuki bu belirtilerin sebepler tamamen başka nedenlerden dolayı da kaynaklanabilir.
Bu gibi durumlarda anneler genelde bir uzmana danışmaksızın bebeklerine anne sütünün yanı sıra ek mamalarda vermeye başlarlar. Bu durumlarda da bebekler anne sütü ile beslenmeden zaman geçtikçe uzaklaşmış olurlar.

Sağlıklı olan anne bebeğini doğru olarak emziriyor ise ve bilhassa ilk haftalarda sıkca ve geceleri de emzirmeye devam ediyor ise yani bebek yeterli bir şekilde sıvı alıyor ise anne bebeği için yeterli olan sütü üretebiliyor demektir.

Anne sütü bazen geçici bir şekilde azalabilir. Eğer bebek günde 6 ila 8 kez idrarını yapıyor ise ve ilk 6 ay süresince bebeğin ağırlığı ayda en az 500 gram ya da haftada 150 ila 200 gram kadar artıyor ise bebek için anne sütü yeterli geliyor demektir.

Yeni doğan bebeklerde ilk haftada kilo kaybetme durumu doğaldır. Bebeğin genelde 7 ila 10 günlük olduklarında doğum kilosuna ulaşması gerekir.

Bebek Hangi Sıklıkta Emzirilmelidir?
Bebek emzirme sıklığı her bebek için farklıdır. Fakat bebek her istediğinde kesinlikle emzirilmelidir. Bebek emzirilmeyi istediğini ağzını açarak ve aranarak belli eder.

Bebek ilk aylarda uyandığı zaman genelde açtır ve sürekli emzirilmek ister. Bebek emzirme aralıkları ilk haftalarda bir saat ya da iki saat gibi çok kısa aralar ile olabilir.

Her emzirmenin sonrasında memede oluşan süt miktarı biraz daha fazla artacağından dolayı zamanla bebek beslenme aralıkları da uzayacaktır.

BİR CEVAP BIRAK