Akvaryuma Bitki Ne Zaman ve Ne Şekilde Dikilir ?

Genel olarak akvaryumlara bitki dikmek için en uygun zaman ilkbahar mevsimidir. Eğer ki akvaryumda ısıtıcı ve ışıklandırma varsa dilediğiniz zaman bitki dikebilirsiniz. Özel bir zamana ihtiyacınız olmaz.

Bitkileri dikime hazırlarken yapılması gerekenler oldukça basittir. Öncelikle bitkileri pembe bir renk alacak şekilde (ortalama 20-25 dakika sürebilir) sulandırılmış potasyum permanganatı içine bırakmalısınız. Eğer bitki üzerinde salyangozlar varsa temizlenmeli, çürümüş & sararmış yapraklar kesilmeli ve bitkinin kökleri bir parça kesilerek kısaltılmalıdır. Bu işlemler bitkinin dezenfekte edilmesi için uygulanır.  Bitki kökünü ise daha sağlam büyümesi için kesiyoruz.

Akvaryuma biraz su doldurduktan son parmaklarınızla kumun içinde delik açık. Bitkiyi buraya yerleştirip kumu kapatmalısınız. Köklerin gözükmemesi gerekir. Eğer bitki devrilecek gibi oluyorsa etrafına ufak taşlar koyarak destek sağlayabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Birçok kez araştırmama rağmen, akvaryumdaki bitkilerin ne zaman ve nasıl şekilde dikileceği hakkında bilgi sahibi olamamıştım. Yaklaşık otuz yıldır akvaryumda birçok balık yetiştirdim. Hatta balıklarım binlerce yavruladı. Balıklarım hayatımda önemli ölçüde yer tutmaktadır. Akvaryuma bitkilerin ilkbaharda dikileceğini buradan öğrendim. Gayet de mantıklı olduğunu düşünüyorum. Bitki köklerini daha sağlam büyümesi için keserek yerleştiriyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here