Adaçayı Modeli Kırmızı Yazlık Bluz Nasıl İşlenir?

Bu şık bluzu işlemek için 70 gramlık ve 258 metrelik 2 tane yumak ile 3,75 ve 3,50 mili metrelik işleme tığları kullanılmıştır.

Burada anlatılan model S yani small yani küçük beden içindir ve işleme oldukça kolaydır.

Adaçayı Modeli Kırmızı Yazlık Bluz Nasıl İşlenir?

Kırmızı Adaçayı Modeli Adım Adım Anlatım

adacayi modeli bluz

Adım 1

İşlemeye yukarıdan aşağıya doğru başlıyoruz. İşlemeye toplamda 117 tane ya da 3 ve üçün katlarında zincir çekerek başlayın. 117 zincire tığdaki zincir de dâhil olmalıdır.

Adım 2

adacayi modeli bluz

Sıra 1: (Düz Taraf) Tığ tarafından üçüncü zincire tığı geçirin ve 1 zincir arttırma yapın ve sıra sonuna kadar her bir zincire birer tane çift kroşe işleyin. Sıra sonuna geldiğinizde 1 arttırma daha yapın ve 1 zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Adaçayı Modeli

adacayi modeli bluz

Sıra 2: (Ters Taraf) Tığ tarafında ikinci zincire tığı geçirin, 3 tane yarım çift kroşe işleyin, (2 tane zincir atlayın, (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin) 1 zincirlik kısma 1 tane küme işleme yapın. Son beş zincire kadar aynı şekilde işleme yaptıktan sonra son 5 zincirde 2 tane zincir atlayın, 3 tane yarım çift kroşe işleyin ve 1 tane zincir çektikten sonra işlemeyi diğer tarafa çevirin.

adacayi modeli bluz

Sıra 3: Tığ tarafında ikinci zincire tığı geçirin, 3 tane yarım çift kroşe işleyin, ((1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 zincirlik kısma 1 tane küme işleme yapın) 1 zincirlik tekrar kısmana 1 tane zincir çekin) Aynı şekilde işlemeye devam edin. Son tekrar kısmına geldiğinizde (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işleme yapın) ve 3 tane yarım çift kroşe işledikten sonra 2 tane zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

adacayi modeli bluz

Sıra 4: Tığ tarafından üçüncü zincire tığı geçirin ve sıra sonuna kadar her bir zincire birer tane çift kroşe işleyin. Sıra sonunda 2 tane zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

adacayi modeli bluz

Sıra 5: Tığ tarafından üçüncü zincire tığı geçirin, 1 tane arttırma yapın, 35 tane çift kroşe işleyin, 1 tane arttırma yapın, 37 tane çift kroşe işleyin, 1 tane arttırma yapın, 35 tane çift kroşe işleyin, 1 tane arttırma yapın, 18 tane çift kroşe işleyin, 1 tane arttırma yapın ve 2 tane zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

İşlemeye ikinci sıradan başlayın.

Sıra 6: Bu sırayı sıra 2 ile aynı şekilde işleyin.

Sıra 7: Bu sırayı sıra 3 ile aynı şekilde işleyin.

adacayi modeli bluz

Sıra 8: Bu sırayı sıra 4 ile aynı şekilde işleyin ama dönüş zincirini çekmeyin.

Adım 3: Ön Kısım

Son sıranın başlangıcından 25 tane zincir sayın ve bu noktaya ipi ekleyin.(sıra sekize)

adacayi modeli bluz

Sıra 1: (Düz Taraf) 2 tane zincir çekin, aynı zincire 1 tane arttırma yapın, 24 tane çift kroşe işleyin, sekizinci sıranın diğer tarafına 24 tane çift kroşe işleyin, 1 tane arttırma yapın ve 2 tane zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 2: Tığ tarafından üçüncü zincire tığı geçirin, 1 tane arttırma yapın ve sıra sonuna kadar her bir zincire birer tane çift kroşe işleyin. Sıra sonunda 1 tane arttırma yapın ve 2 tane zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

İkinci sırayı her bir sırada 2 zincir arttırarak göğüs hizanıza gelene dek yeniden işleyin.

Sıra 3-6: Bu sırayı sıra iki ile aynı şekilde işleyin.

adacayi modeli bluz

Sıra 7: Bu sırayı sıra iki ile aynı şekilde işleyin ama çevirme zincirini işlemeyin.

Adım 4: Arka Kısım

Ön kısımdan 50 tane zincirini atlayın ve işaretleme yapın. Bu kısım kol kısmı olacak. Kalan 51 zinciri arka kısmı işlemek için kullanın.

Sıra 1: (Düz Taraf) 2 tane zincir çekin, aynı zincire 1 tane arttırma yapın ve son 1 zincir kalana kadar her bir zincire birer tane çift kroşe işleyin. Son bir zincirde 1 tane arttırma yapın ve 2 tane zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

adacayi modeli bluz

Sıra 2-7: Ön kısımdaki sıra 2 ile aynı şekilde işleme yapın.

adacayi modeli bluz

Adım 5: Arka Ve Ön Kısımları Birleştirme

Sıra 8: (Ters Taraf)

Tığ tarafından üçüncü zincire tığı geçirin, 1 tane arttırma yapın ve son 1 zincir kalana kadar her bir zincire birer tane çift kroşe işleyin. Son bir zincirde ön kısma 1 tane arttırma yapın, sıra sonuna kadar her bir zincire birer tane çift kroşe işleyin, 1 tane arttırma yapın ve üçüncü zincire tığı kaydırın.

Adım 6: Çevresel İşleme

İşlemeyi düz tarafa çevirin.

Sıra 1: 3 tane zincir çekin, sıra sonuna kadar her bir zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda üçüncü zincire tığı kaydırın.

Sıra 2-6: Bu sırayı göğüs hizasının altına gelene kadar sıra 1 ile aynı şekilde işleyin.

adacayi modeli bluz

Sıra 7: Sıra 1 ile aynı şekilde işleyin ama tığı dördüncü zincire kaydırın.

Adım 7: Çevresel Model İşlemesi

Küçük olan tığ ile işlemeye devam edin. Elinizde 6 zincirin katlarında zincir olmalıdır.

adacayi modeli bluz

Sıra 8: 3 tane zincir çekin, 2 tane zincir atlayın, (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 zincire 1 tane küme işleme yapın) 1 tane zincir çekin, 2 tane zincir atlayın, 1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 2 tane zincir atlayın) son 3 zincire kadar aynı şekilde işledikten sonra (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 zincire 1 tane küme işleme yapın) 1 tane zincir çekin, 2 tane zincir atlayın ve ikinci zincire tığı kaydırın.

adacayi modeli bluz

Sıra 9: 3 tane zincir çekin, tekrar zincirine kadar ((1 tane küme işleme yapın, 1 tane zincir çekin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin) 1 tane zincir çekin, üstteki yarım çift kroşeye 1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin. Son tekrara gelene kadar (1 tane küme işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin) 1 tane zincir çekin ve ikinci zincire tığı kaydırın.

adacayi modeli bluz

Sıra 10: 3 tane zincir çekin, tekrar zincirine ((1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) yarım çift kroşenin üzerine 1 tane zincir çekin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin. Son tekrara gelene kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Son tekrarda tekrar zincirinin altına (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) 1 tane zincir çekin ve ikinci zincire tığı kaydırın.

adacayi modeli bluz

Sıra 11: Bu sırayı sıra 9 ile aynı şekilde işleyin.

Adım 8: Her Çift Kroşede Arttırma

Sıra 12: 3 tane zincir çekin, tekrar zincirine ((1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) 1 tane zincir çekin, üstteki yarım çift kroşeye 2 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, tekrar işlemenin altına (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) 1 tane zincir çekin, üstteki yarım çift kroşeye 1 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin. Son tekrara gelene kadar tekrarın alt kısmına (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) 1 tane zincir çekin, üstteki yarım çift kroşeye 1 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, tekrarın alt kısmına (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) 1 tane zincir çekin ve ikinci zincire tığı kaydırın.

adacayi modeli bluz

Sıra 13: 3 tane zincir çekin, ((1 tane küme işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin) tekrar kısmının altına 1 tane zincir çekin, önceki sıradaki 2 tane yarım çift kroşenin ortasına 2 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, ((1 tane küme işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin) tekrar zincirinin altına 1 tane zincir çekin, üstteki yarım çift kroşeye 1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin. Son tekrara kadar (1 tane küme işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin) tekrar zincirin altına 1 tane zincir çekin, bir önceki sıradaki 2 tane yarım çift kroşenin ortasına 2 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, (1 tane küme işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin) tekrar zincirin altına 1 tane zincir çekin ve ikinci zincire tığı kaydırın.

Sıra 14: 3 tane zincir çekin, tekrar kısmının altına ((1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) 1 tane zincir çekin, bir önceki sıradaki 2 tane yarım çift kroşenin ortasına 2 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) tekrarın altına 1 tane zincir çekin, bir önceki sıradaki yarım çift kroşenin üzerin 1 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, son tekrara kadar (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) tekrar zincirinin altına 1 tane zincir çekin, bir önceki sıradaki 2 tane yarım çift kroşenin ortasına 2 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) tekrar zincirinin altına 1 tane zincir çekin ve tığı ikinci zincire kaydırın.

adacayi modeli bluz

Sıra 15: Bu sırayı sıra 13 ile aynı şekilde işleyin.

Adım 9: Her Yarım Çift Kroşede Arttırma

adacayi modeli bluz

Adım 16: 3 tane zincir çekin,( (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) tekrar zincirinin altına 1 tane zincir çekin, bir önceki sıradaki 2 tane yarım çift kroşenin ortasına 2 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) tekrar zincirinin altına 1 tane zincir çekin, bir önceki sıradaki 2 tane yarım çift kroşenin ortasına 2 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin) son tekrara kadar (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) tekrar zincirinin altına 1 tane zincir çekin, bir önceki sıradaki 2 tane yarım çift kroşenin ortasına 2 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, tekrar zincirinin altına (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) 1 tane zincir çekin, son zincire 1 tane yarım çift kroşe işleyin ve tığı ikinci zincire kaydırın.

Sıra 17: 3 tane zincir çekin, ((1 tane küme işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin) tekrar zincirinin altına 1 tane zincir çekin, bir önceki sıradaki 2 tane yarım çift kroşenin ortasına 2 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, son tekrara kadar (1 tane küme işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin) tekrar zincirinin altına 1 tane zincir çekin, son zincire 1 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın ve tığı ikinci zincire kaydırın.

Sıra 18: 3 tane zincir çekin, ((1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) tekrar zincirinin altına 1 tane zincir çekin, bir önceki sıradaki 2 tane yarım çift kroşenin ortasına 2 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, son zincire kadar (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 1 tane küme işlemesi yapın) tekrar zincirinin altına 1 tane zincir çekin, son zincire 1 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın ve tığı ikinci zincire kaydırın.

Sıra 19: Bu sırayı sıra 17 ile aynı şekilde işleme yapın.

adacayi modeli bluz

Adım 10: Büyük Olan Tığ İle İşleme

İşlemeye, işleme istediğiniz uzunluğa gelene kadar sıra 17 ile sıra 18’i tekrar ederek devam edin.

adacayi modeli bluz

Adım 11: Kenarlar

Tüm kenar işlemeleri tekli kroşe olarak işleyin. Hem yaka hem kol boşlukları hem de alt kısmı tekli kroşe olarak işleyin.

Adaçayı Modeli Kırmızı Yazlık Bluz Nasıl İşlenir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here