Acı Biber Elimi Yakıyor, Acı Biber Yakması Nasıl Geçer ?

Acı Biber Elimi Yakıyor, Acı Biber Yakması Nasıl Geçer ?

22631
17
PAYLAŞ

Acı biber doğrama işlerinde biberin acı etkisine mi maruz kaldınız? Biber kestikten sonra elleriniz mi yanıyor? Biberin acı etkisi cildimize tarif edilmeyen bir acı verebilir.

Öncelikle tavsiyemiz acıdan etkilenmemek için acı biber doğrama işlemine eldiven takarak başlamanızdır. Bu sayede cildimizi acı biberin etkilerinden korumuş olacağız.Acı biber yanmasını azaltacak olan bilgileri ellerinizde kesik veya çatlaklık varsa kullanmamanızı öneriyoruz.

Not: Paylaşmış olduğumuz bilgiler internet ortamından derlenerek yazılmış denenmiş metotlar değildir. Kullanan kişiler acı biber yanmalarına karşı çok etkili oldukları söylüyorlar.

Bu tür sorunlar için ilk tavsiyemiz doktorunuza danışmanız olacaktır. Neticede acı biber yanıkları cildimizde alerjik bir reaksiyon oluşturabilir. Doktorunuza danışma imkânınız yok ise en yakin eczaneye gidip bilgi alabilirsiniz.

Doktorunuza ve eczacınıza danıştıktan sonra evinizde zyrtec ya da benzeri bir ilaç bulunuyorsa kullanabilirsiniz.  Zyrtec cilt yanıklarına ve  alerjik kaşıntılara karşı iyi gelen bir şuruptur.

Acı biber yanıklarına iyi gelebilecek metotlar;

 • Silverdin ve anestol adlı iki krem mevcut. İkisini de bir birine karıştırıp elinize sürün. Birisi ağrı kesici diğeri de yara yanık kremi olduğu için acı biber yanık acısına çok iyi gelecektir.
 • Bir limonun suyunu iyice sıkınız; ardından limon suyumuza tuz ve su karıştırınız. Hazırladığımız karışım içerisinde ellerinizi yaklaşık 10 dakika civarında bekletiniz. İlk etapta elinizde yanma hissini artacaktır lakin sabırlı olunuz. İlk 10 dakika beklettikten sonra ellerinizi dinlendirmek için karışımdan çıkarınız. Yaklaşık 5 dakika ellerinizi yıkamadan bekleyiniz, süre dolduktan sonra ellerinizi durulayabilirsiniz. Deneyen kişiler işlem sonunda acı biberin cildimizde yaratmış olduğu yanma hissinin azaldığını söylüyorlar.
 • Bir başka yöntem ise elma veya üzüm sirke sidir: Sirkemizin içinde ellerimizi yaklaşık 10 dakika civarında bekletiyoruz.
 • Süt yüksek protein içeren ürünlerden biridir, o yüzden acı biber yanmalarına iyi geldiği söylenir.
 • Yanan bölgelere buz ile müdahale: Beze saracağımız buz parçacıklarını yanma hissettiğimiz bölgelerde dolaştırın acılarınızı azaltacağını göreceksiniz.aci biberden ellerim yaniyor

Ulviye Hanım Demiş ki;

Kantaron yağı sürün yaklaşık 10 dk. sonra geçiyor.Ben diğer yöntemlerin çoğunu denedim .Sadece kantaron yağının faydası oldu. Uzun süre ellerimin yanmasından uyuyamadığım ve İnternet üzerinden yaptığım araştırmalar sonrası yanık merhemlerinin iyi geldiğini öğrendim.Kantaron yağının da cilt yanıklarında faydalı olduğunu bildiğim için aklıma onu sürmek geldi. Herkesin faydalanması için paylaşmak istedim.

Sizden gelen başka bir öneri;

Sitemizin misafirlerinden Şeyma hanım bize e-mail yolladı.Kendi denediği ve başarılı olduğu yöntemi sizlerle paylaşmak istediğini belirtti.Bizde bu istek karşısında yazdıklarını hiç değiştirmeden sizlerle paylaşıyorum.

Şeyma Hanım diyor ki; 2 gündür açı biberin elimi yakmasının nasıl gecebileceğini araştırıyorum.. Sitenizde ki yazan bütün önerileri denedim ama bir işe yaramadığı gibi dahada kötü oldu.. İnanılmaz acılar çektim bu yüzden. Sonunda bir öneri üzerine eczaneden cok uygun bir fiyata anestol pomad ilacını kullandım. 1 saat sonra yanma tamamen gecti. Lutfen sitenize bu ilaci ekleyiniz. Yanma sürünce bir süre devam ediyor ama 1 saat sonra tamamen bitiyor. Su asla değdirmemeliler. Şimdiden teşekkurler. İyi günler.

Deniz Hanım diyor ki;
Bütün gün biber acısı çektim . Internetten araştırdım, birçok şey denedim. Sonunda bir doktora sorduk. Anestol önerdi . Hemen nöbetçi eczaneden aldık. Kullandım , biraz zaman geçtikten sonra birşey kalmadı. Herkesin işine yaraması için paylaşmak istedim.

Not: Bu makaleye "eldeki biber acısı nasıl geçer, biber yanığına ne iyi gelir, biber yanmasına ne iyi gelir, bıber acısını ne gecırır, biber acısı elden nasıl geçer" gibi terimler aranarak ulaşılmıştır.


17 YORUMLAR

 1. İlk defa bir biber doğrayayım dedim onda da başıma bu geldi. İçindeki tomurcukları elimle temizlediğim için parmaklarıma acısı o kadar geçmiş ki tırnak içlerim bile yandı. Biberlerin kestikten sonra ellerin yanmadı ama gözlerim yanmıştı daha sonra geçti. Diğer gün öğlen gibi başladı acısı neyse dedim geçer. Ama o kadar arttı ki ağlamaktan helak oldum. Bir eczacıya danıştık o da buz uygulasın ellerini bol sabunla yıkasın demiş. Yıkıyorum ama o da geçirtmiyor. Buz uyguladıktan sonra ellerimi buzdan çekince daha kötü oluyor. Artık zonklamaya başladı bizde internete bakalım dedik. Allah sizden razı olsun. Sizin sayenizde o acıdan kurtuldum. Ben limonlu karışımdan yaptım. Yarım limonu bir bardağa diğerini bir bardağa… Üstüne biraz tuz ve soğuk su… Yaklaşık 15 dakika kadar beklettim daha iyi olsun diye… Sonra 5 dakika kadar limonlu, sudan çıkartıp beklettim ve yıkadım. O kadar iyi geldi ki yaşadığımı hissettim. Ama arkadaşlar bunlar her insanda aynı olmazmış. Allahtan ben de iyi oldu. Çok teşekkürler :))

 2. Bütün gün biber acısı çektim . Internetten araştırdım, birçok şey denedim. Sonunda bir doktora sorduk. Anestol önerdi . Hemen nöbetçi eczaneden aldık. Kullandım , biraz zaman geçtikten sonra birşey kalmadı. Herkesin işine yaraması için paylaşmak istedim.

 3. Arkadaşlar, aynı durum annemin başına geldi. Sirke, zeytinyağı, limon, yoğurt, süt, soğuk su… herşey denedik, geçmedi. Sağlık Bakanlığı’ nın sağlık birimini aradık, “bunun için yapılacak bir durum yok.” dendi. Ağrı öyle artmıştı ki, sağlık ocağına gittik, doktor: “malesef o acıyı çekeceksiniz.” dedi. Saatler sonra aklıma aktar geldi. Aradım, durumu izah ettim, “buyrun gelin.” dedi, gittim bir karışım hazırladı, 15-20 dakikada geçireceğini söyledi. Eve döndüm, annem hemen karışımı sürdü, iyice ovaladı, yarım saat içinde ağrısı tamâmen geçmişti. Kısaca, aktara da danışın. Ayrıca aktar şunu da ekledi: “Bu tür durumlar cilt için tehlike. Bir çift eldiven takın, zor değil.”

  • Bu güzel yorum için size çok teşekkür ederim.Size katılıyorum eldiven konusunda, hem hijyenik olur hemde dış etkenlerden ellerimizi korumuş oluruz.

 4. ben sıvı yağ denedim biber yanmasına önce iyi geldi sonra tekrar yanmaya başladı size tavsiyem bepanten yanık yara kremidir hafifletiyor yanlış denemeler elde dahada çok yayılmasına neden oluyor soğuk su dolu bir kapta da bekletmeniz de fayda var derim

 5. Kantaron yağı sürün yaklaşık 10 dk. sonra geçiyor.Ben diğer yöntemlerin çoğunu denedim .Sadece kantaron yağının faydası oldu. Uzun süre ellerimin yanmasından uyuyamadığım ve İnternet üzerinden yaptığım araştırmalar sonrası yanık merhemlerinin iyi geldiğini öğrendim.Kantaron yağının da cilt yanıklarında faydalı olduğunu bildiğim için aklıma onu sürmek geldi. Herkesin faydalanması için paylaşmak istedim.

 6. biber acısı felaket bişey herşeyi denedim geçmedi tek çaresi bir krem varki allah yapandan razı olsun kremin adı FİTO antiseptik krem sürdükten 5-10 dk içinde yanma devam ediyor dayanın 5-10 dk sonra hiçbir acı kalmıyor kullanan bana dua etsin

YORUM YAPMAK İSTERMİSİN